Hojbutiken Cup Delt 1       Klass: Elit/Senior        Uppdaterad: 14:36:40
Plac Nr Namn
Team
Klubb Märke Varv 1
Varv 4
Varv 2
Varv 5
Varv 3 Total
1 21 Joakim Nordin SMK Gävle KTM 17:48,5(1)
17:28,1(1)
17:59,8(1)
17:25,8(1)
17:30,1(1)
1:28:12,3
2 77 Fredrik Werner Värmdö MK Beta 20:50,4(2)
20:33,2(2)
20:55,6(2)
20:16,5(2)
1:22:35,6
Hojbutiken Cup Delt 1       Klass: Junior        Uppdaterad: 14:36:40
Plac Nr Namn
Team
Klubb Märke Varv 1
Varv 4
Varv 2
Varv 5
Varv 3 Total
1 58 Anton Karlsson Katrineholms MCC KTM 17:31,8(1)
17:57,5(2)
17:45,8(1)
17:36,4(1)
18:22,9(3)
1:29:14,4
2 349 Leo Aaltonen Åsätra MK Sherco 17:56,1(3)
17:51,8(1)
17:58,4(3)
17:56,4(2)
17:50,0(1)
1:29:32,6
3 199 Cevin Löwendahl Linköpings MS KTM 19:41,9(7)
20:02,6(7)
20:12,6(7)
20:07,4(4)
19:50,6(6)
1:39:55,2
4 103 Victor Sterling Linköpings MS KTM 20:15,2(8)
20:01,0(6)
19:45,0(6)
19:40,7(3)
20:17,8(7)
1:39:59,8
5 350 Albin Klasbäck Linköpings MS KTM 20:30,6(9)
20:49,9(8)
20:24,8(8)
21:24,3(6)
20:52,9(8)
1:44:02,4
6 69 Oskar Ejdvinsson SMK Vingåker Husqvarna 21:11,0(10)
21:05,8(9)
22:10,1(10)
21:04,0(5)
20:53,0(9)
1:46:23,9
7 101 Henrik Hedlund SMK Kungsör Yamaha 22:06,0(11)
23:02,3(10)
22:05,3(9)
23:26,2(7)
21:44,5(10)
1:52:24,2
8 53 Erik Karlsson Katrineholms MCC KTM 17:50,0(2)
18:00,6(3)
17:49,1(2)
17:57,1(2)
1:11:36,8
9 100 Melker Oscarsson SMK Södermanland Husqvarna 18:29,4(4)
19:05,6(4)
18:39,5(4)
18:46,3(4)
1:15:00,8
10 332 Alexander Wedin FMCK Strängnäs Beta 19:07,9(5)
19:08,6(5)
19:13,0(5)
19:02,5(5)
1:16:32,0
11 355 Alexander Karlsson SMK Södermanland Husqvarna 23:37,7(12)
25:23,5(11)
24:20,8(11)
24:36,6(11)
1:37:58,7
12 51 Wiggo Lundby Finspångs MS Husqvarna 24:39,6(13)
27:16,6(12)
29:55,2(12)
1:21:51,4
13 221 Theodor Franzén Botkyrka MK Yamaha 19:14,2(6)


19:14,2
Hojbutiken Cup Delt 1       Klass: Bredd        Uppdaterad: 14:36:40
Plac Nr Namn
Team
Klubb Märke Varv 1
Varv 4
Varv 2 Varv 3 Total
1 188 Tobias Engström Åsätra MK KTM 18:52,7(1)
19:31,5(3)
19:12,8(1) 19:17,3(2)
1:16:54,3
2 108 Robert Forsberg Björkviks MC KTM 19:46,3(3)
18:53,0(1)
19:36,8(3) 19:07,8(1)
1:17:23,9
3 360 Andreas Lindgren Värmdö MK Husqvarna 19:30,7(2)
19:17,5(2)
19:42,7(4) 19:29,0(4)
1:17:59,9
4 246 Joakim Svensson Linköpings MS Husqvarna 20:24,4(6)
19:32,8(4)
19:32,2(2) 19:20,4(3)
1:18:49,8
5 136 Johan Hernodh FMCK Strängnäs Kawasaki 20:08,9(5)
20:35,1(6)
19:55,3(5) 19:54,3(5)
1:20:33,7
6 60 Chrisse Larsson Göta MS KTM 19:50,1(4)
20:42,7(7)
20:28,6(6) 20:24,8(6)
1:21:26,1
7 230 Rickard Sedelius Värmdö MK Sherco 20:53,1(7)
20:09,2(5)
20:36,0(7) 20:25,3(7)
1:22:03,6
8 292 Tomas Johansson Linköpings MS KTM 21:34,3(9)
21:22,0(8)
21:39,7(8) 21:35,3(9)
1:26:11,3
9 96 Anton Olofsson Åsätra MK KTM 22:32,9(11)
23:32,4(9)
23:09,0(9) 23:16,8(10)
1:32:31,1
10 460 Lars-Åke Steiner Värmdö MK KTM 21:15,0(8)
23:48,5(10) 20:26,1(8)
1:05:29,5
11 151 Oskar Öhman FMCK Strängnäs KTM 22:31,2(10)

22:31,2
Hojbutiken Cup Delt 1       Klass: Dam        Uppdaterad: 14:36:40
Plac Nr Namn
Team
Klubb Märke Varv 1 Varv 2 Varv 3 Total
1 83 Matilda Huss Göta MS Husqvarna 19:40,2(1) 19:25,6(1) 19:27,2(1) 58:33,0
2 590 Tuva Bernhardsson SMK Södermanland Husqvarna 23:02,5(2) 22:48,2(2) 22:14,5(2) 1:08:05,1
3 836 Linda Palm SMK Södermanland Sherco 25:05,5(5) 24:48,7(3) 25:51,2(3) 1:15:45,5
4 256 Cornelia Lindblad SMK Södermanland 25:00,0(4) 26:11,8(4) 51:11,8
5 62 Frida Skog FMCK Strängnäs Beta 29:08,8(6) 29:25,6(5) 58:34,4
6 88 Elin Hernodh FMCK Strängnäs Husqvarna 24:28,4(3) 24:28,4
Hojbutiken Cup Delt 1       Klass: Motion 24-39        Uppdaterad: 14:36:40
Plac Nr Namn
Team
Klubb Märke Varv 1 Varv 2 Varv 3 Total
1 92 Joakim Hillström Finspångs MS Yamaha 19:51,9(4) 18:31,5(1) 18:20,1(1) 56:43,4
2 574 Jimmy Tannegård FMCK Strängnäs Husqvarna 18:53,6(2) 19:01,5(3) 19:01,2(2) 56:56,2
3 326 Rasmus Eriksson
Ostkustmx Racing Team
Gnesta MK Yamaha 19:17,9(3) 19:20,4(4) 19:26,1(3) 58:04,4
4 202 Lukas Frostell AMF Södertälje Husqvarna 20:26,0(6) 20:16,6(5) 20:23,0(4) 1:01:05,7
5 54 Eric Johansson SMK Södermanland Yamaha 21:15,9(11) 20:48,0(6) 20:24,0(5) 1:02:27,8
6 82 Peter Svensson Finspångs MS KTM 20:10,2(5) 21:22,2(10) 21:26,8(9) 1:02:59,2
7 600 Per Johansson SMK Södermanland Beta 20:27,9(7) 21:11,3(7) 21:29,4(10) 1:03:08,6
8 95 Simon Weiman Berg SMK Södermanland Yamaha 21:23,4(13) 21:47,8(11) 20:57,4(6) 1:04:08,6
9 311 Kim Gustafsson SMK Vingåker KTM 21:44,7(16) 21:18,3(9) 21:47,8(12) 1:04:50,8
10 113 Patric Jonsson SMK Södermanland Beta 21:07,3(10) 22:56,6(16) 21:09,6(7) 1:05:13,5
11 760 Fredrik Thunman Nyköpings MS GasGas 21:02,6(9) 22:49,9(15) 21:37,0(11) 1:05:29,6
12 137 Jakob Lindgren SMK Vingåker KTM 21:19,7(12) 22:16,1(12) 22:05,2(14) 1:05:40,9
13 85 Hannes Hellmark SMK Vingåker 21:25,3(14) 22:28,4(14) 21:53,3(13) 1:05:47,0
14 611 Anders Bergqvist SMK Södermanland Beta 20:49,9(8) 23:13,3(17) 22:59,7(16) 1:07:02,9
15 285 Hannes Norr SMK Kolmården Husqvarna 25:19,8(20) 21:17,0(8) 21:12,0(8) 1:07:48,8
16 164 Albin Kjellström Flens Enduro 22:19,8(17) 23:40,3(19) 22:09,3(15) 1:08:09,4
17 550 Eric Gustafsson SMK Vingåker KTM 24:10,9(19) 23:24,3(18) 23:20,8(17) 1:10:56,0
18 116 Niklas Borin SMK Södermanland KTM 27:15,3(21) 24:39,2(21) 27:15,7(19) 1:19:10,2
19 334 Nicklas Carlsson SMK Södermanland Sherco 28:21,2(22) 28:13,0(23) 26:12,7(18) 1:22:46,9
20 52 Martin Carlsson SMK Södermanland Yamaha 29:19,7(24) 28:59,4(24) 31:13,1(20) 1:29:32,2
21 80 Oscar Mannsbart SMK Vingåker KTM 18:35,2(1) 18:52,6(2) 37:27,8
22 498 Daniel Doverlöv SMK Södermanland KTM 23:31,9(18) 22:17,7(13) 45:49,6
23 73 Emil Hurtig Hedeby MCK 21:26,1(15) 24:36,3(20) 46:02,4
24 213 Fredrik Sundkvist FMCK Strängnäs Sherco 28:23,0(23) 27:25,4(22) 55:48,3
Hojbutiken Cup Delt 1       Klass: Motion 40-49        Uppdaterad: 14:36:40
Plac Nr Namn
Team
Klubb Märke Varv 1 Varv 2 Varv 3 Total
1 636 Robin Berg SMK Södermanland 18:43,0(2) 19:06,5(1) 19:01,5(2) 56:50,9
2 110 Christer Huss Göta MS 19:34,0(3) 19:21,3(2) 18:24,3(1) 57:19,5
3 75 Jim Rundblad Finspångs MS GasGas 19:53,5(5) 19:56,2(4) 19:43,0(3) 59:32,7
4 500 Fredrik Lindblad SMK Södermanland Sherco 20:46,2(7) 20:18,2(5) 20:21,7(4) 1:01:26,1
5 155 Tomas Mellberg Nyköpings MS 20:31,3(6) 20:25,7(6) 20:57,5(5) 1:01:54,6
6 65 Johan Ask FMCK Strängnäs KTM 22:03,2(10) 21:05,1(7) 21:04,6(6) 1:04:12,9
7 56 Thomas Larsson Gammalkils MK Husqvarna 19:51,2(4) 22:19,2(9) 22:18,8(8) 1:04:29,2
8 156 Nicklas Fröberg Finspångs MS Husqvarna 21:31,3(9) 21:19,5(8) 21:39,0(7) 1:04:29,7
9 115 Bengt Anderberg Botkyrka MK Husqvarna 23:39,0(13) 23:31,4(11) 23:45,5(9) 1:10:55,9
10 74 Mattias Askeljung SMK Södermanland Sherco 22:03,7(11) 24:24,3(12) 24:47,6(10) 1:11:15,6
11 135 Mikael Nilsson Finspångs MS Beta 24:17,9(14) 26:55,3(13) 26:19,0(11) 1:17:32,1
12 61 Mikael Kåvemark Finspångs MS KTM 27:06,1(15) 28:27,1(14) 27:55,5(12) 1:23:28,7
13 415 Thomas Gillisson Strängnäs AMS TM 18:41,4(1) 19:43,9(3) 38:25,2
14 63 Henrik Bexing Finspångs MS Beta 20:47,3(8) 22:48,8(10) 43:36,1
15 90 Björn Bäckström MK Ran KTM 22:54,1(12) 22:54,1
Hojbutiken Cup Delt 1       Klass: Motion 50-        Uppdaterad: 14:36:40
Plac Nr Namn
Team
Klubb Märke Varv 1 Varv 2 Varv 3 Total
1 81 Roger Berglund Försvarsmaktens EK KTM 19:12,1(1) 19:07,1(1) 18:54,6(1) 57:13,9
2 117 Roger Lindmark Hedeby MCK KTM 19:50,2(2) 19:59,6(2) 20:25,5(3) 1:00:15,2
3 121 Marcus Söderqvist SMK Vingåker Beta 19:51,4(3) 20:12,6(4) 20:38,1(4) 1:00:42,0
4 153 Jonas Green Göta MS KTM 20:24,0(4) 20:12,0(3) 20:07,9(2) 1:00:43,9
5 177 Mikael Kvarnström Björkviks MC KTM 21:24,1(6) 21:16,0(5) 21:15,9(6) 1:03:56,0
6 66 Magnus Nyqvist Katrineholms MCC KTM 21:14,8(5) 21:32,3(6) 21:36,7(7) 1:04:23,9
7 945 Leif Blomberg Haninge MK GasGas 21:36,3(7) 21:34,8(7) 21:15,1(5) 1:04:26,2
8 161 Markku Salo SMK Södermanland Sherco 22:04,8(8) 22:12,3(8) 22:26,0(10) 1:06:43,1
9 111 Magnus Thörnvall Linköpings MS Husqvarna 22:13,7(10) 22:16,4(9) 22:25,9(9) 1:06:56,0
10 689 Magnus Fröberg FMCK Stockholm KTM 22:31,9(11) 22:37,2(11) 22:18,5(8) 1:07:27,6
11 616 Acke Pettersson SMK Södermanland 22:13,7(9) 22:32,3(10) 22:45,6(11) 1:07:31,6
12 57 Ulf Norrgård Finspångs MS Yamaha 22:32,1(12) 23:31,1(12) 24:03,6(13) 1:10:06,8
13 144 Henrik Thordin FMCK Strängnäs KTM 24:32,0(14) 23:39,1(13) 23:37,6(12) 1:11:48,8
14 766 Göran Binett SMK Södermanland Husqvarna 23:24,6(13) 24:21,2(14) 28:02,3(16) 1:15:48,1
15 68 Jesper T Nielsen Finspångs MS KTM 27:29,2(16) 26:59,7(15) 26:37,6(14) 1:21:06,5
16 55 Lars Schöön Gammalkils MK Husqvarna 26:51,6(15) 27:14,8(17) 27:09,6(15) 1:21:16,0
17 84 Anders Burström Westerviks MSK Honda 28:35,0(17) 27:13,8(16) 28:59,7(17) 1:24:48,5
18 167 Thomas Klasson SMK Vingåker KTM 29:15,2(18) 32:35,1(18) 30:12,3(18) 1:32:02,6
Hojbutiken Cup Delt 1       Klass: Ungdom E1        Uppdaterad: 14:36:40
Plac Nr Namn
Team
Klubb Märke Varv 1 Varv 2 Varv 3 Total
1 200 Linus Smolsky Botkyrka MK 18:46,1(1) 20:03,5(2) 19:32,0(1) 58:21,7
2 238 Casper Averbo Botkyrka MK Sherco 19:45,7(2) 19:26,9(1) 19:44,3(2) 58:57,0
3 257 Nils Anderberg Botkyrka MK Fantic 21:16,8(3) 21:27,6(4) 21:14,4(3) 1:03:58,8
4 125 Gustaf Holmgren Botkyrka MK TM 21:58,5(5) 21:13,3(3) 21:16,6(4) 1:04:28,4
5 896 Jonas Bohlin SMK Södermanland Husqvarna 23:49,0(8) 21:30,4(5) 22:20,3(5) 1:07:39,6
6 201 William Sanfridsson Lindblad FMCK Strängnäs Sherco 22:06,4(6) 22:37,1(6) 23:02,2(6) 1:07:45,6
7 224 Nils Norrman Åbågen MCK Husqvarna 21:41,9(4) 23:49,2(7) 24:00,4(8) 1:09:31,6
8 488 Gabriel Askeljung SMK Södermanland Yamaha 23:17,5(7) 23:59,0(8) 23:44,8(7) 1:11:01,3
Hojbutiken Cup Delt 1       Klass: Ungdom E0        Uppdaterad: 14:36:40
Plac Nr Namn
Team
Klubb Märke Varv 1 Varv 2 Varv 3 Total
1 182 Alex Åhlén FMCK Strängnäs KTM 21:10,1(1) 20:23,9(1) 21:12,9(1) 1:02:47,0
2 129 Benjamin Askeljung SMK Södermanland GasGas 21:10,7(2) 23:43,6(2) 24:11,8(2) 1:09:06,1
3 130 Sebastian Brodin Örebro Enduroklubb KTM 24:59,1(3) 24:54,8(3) 24:57,9(4) 1:14:51,9
4 346 Thor Wernersen Katrineholms MCC GasGas 30:05,1(4) 27:42,7(4) 24:48,1(3) 1:22:35,9